ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ С КАТ - ние ще ви помогнем !

Магазини, сервизи, цени, времето, пътна обстановка, GPS, car audio, гуми, консумативи и всякакви други полезни неща
Потребителски аватар
bau.bg
Регистриран: 12 януари 2010
Контакти:

ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ С КАТ - ние ще ви помогнем !

Мнение от bau.bg » 12 яну 2010 18:43

Български автомобилен съюз поздравява всички фенове на автомобилите и тук ще се опитаме да ви бъдем максимално полезни с това в което сме най добри - правната материя - Закона за движение по пътищата, Закона за административни нарушения и наказания, както и всички свързани с това наредби и разпоредби.
Желанието ни е всеки шофьор да знае какво как и защо може да направи когато му се случи "случка" по линия на КАТ-Пътна полиция, катаджий дебнещи в засада в храстите, катаджии скачащи на капака в желанието си самоотвержено да ви/ни спрат като нарушители на "закона" .
Тук ще можем да обсъдим отговори на словесната атака - "....и са кво праим а....." :),
Да ви кажем че имаме много добри отношения с едни висши началници които разглеждат с голямо внимание сигнали за "корумпирани" катаджии, и взимат интересни мерки срещу взимащите подобни "почерпки" от сърце.....

Български автомобилен съюз е нестопанска организация регистрирана в обществена полза. Съответно не разделяме печалба, поради това нямаме финансови интереси в това което правим. За 2009 година имаме 10 000 /десет хиляди/ члена, а се надяваме членовете ни да станат 100 000 през 2010 година, за да противодействаме на разрухата, жертвите и корупцията. Така ще можем да направим нов закон за движение по пътищата, актуален и нормален, с минимум възможност за подкупи.

Питайте.... смело :)

Потребителски аватар
plamil
Член на Лада Клуб България
Регистриран: 04 февруари 2009
Автомобил: ВАЗ 21043
Контакти:

Re: ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ С КАТ - ние ще ви помогнем !

Мнение от plamil » 12 яну 2010 19:53

Здравейте.
Относно правната материя.
Искам да знам къде точно е цитирано задължението за зимните гуми.

Потребителски аватар
bau.bg
Контакти:

Мнение от bau.bg » 12 яну 2010 20:41

Задължение за "зимни" гуми няма, има изискване гумите да са с минимален грайфер.

Потребителски аватар
fantom86
Регистриран: 20 декември 2009

Мнение от fantom86 » 12 яну 2010 23:36

Здравейте аз искам да попитам дали имам право да карам без брони и с затъмнени предни странични стъкла,защото прерових целят "ЗДвП" и не намерих нищо опоменато никаде нито забрана нито разрешение. Предполагам ,че много от колегите тук ще са заинтересовани.

Потребителски аватар
bau.bg
Контакти:

Мнение от bau.bg » 13 яну 2010 10:09

ЗДВП

Чл. 105. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Забранява се
ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на
автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на
прозрачността им.
(2) Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките
автомобили, както и намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на
огледала за виждане назад от двете страни на автомобила

------------------
Чл. 178. (1) (Предишен текст на чл. 178 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002
г.) Наказва се с глоба от 100 до 1000 лв.:
1. (отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.)
2. който, без да спазва установения ред, комплектува с основни агрегати от
различни модели или изменя конструкцията на моторно превозно средство;
-------------------
Чл. 179. (1) (Предишен текст на чл. 179 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002
г.) Наказва се с глоба от 50 до 150 лв.:
3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата
пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това
разрешение;
---------------------
Чл. 143. (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Пътно превозно средство се регистрира
на името на неговия собственик по поставения от производителя идентификационен номер
на превозното средство.
(5) (Нова - ДВ, бр. 79 от 2005 г.) Не се регистрират:
4. пътни превозни средства с изменения в конструкцията, които не отговарят на
изискванията на чл. 146;
-----------------------
Чл. 146. (1) (Предишен текст на чл. 146, доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от
26.04.2002 г., доп. - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Изменение в
конструкцията на регистрираните пътни превозни средства се извършва при условия и по
ред, определен с наредба от министъра на транспорта.

Надявам се това да е достатъчно.
поздрави.

Потребителски аватар
BaiLamarin
Регистриран: 25 юли 2008
Контакти:

Мнение от BaiLamarin » 13 яну 2010 10:40

Щом имате възможност за противодействие на полицейски тарикатлъци имам 2 въпроса.
1- има ли право в момента всеки с униформа да размахва палка или само при някаква акция? И кой има право да пише актове и фишове. Толкова промени, че загубих връзката. :)
2- Направо ми писна от отиващи на работа униформени от 2-ро- като че нарочно винаги карат с/у знаците по еднопосочните. Виждал съм как колеги им махат за здрасти, онея си профучават, а спират хора без никаква причина и без нарушение- ако нещо изскочи. Как може да се противодейства на това? Писна ми полицаи да газят законите, като че не важат за тях. Въпроса ми е- как реално може да се прекрати това : "А, колега, давай" :)
п.п. Забравих да Ви поздравя за инициативата и присъствието в нашия форум. :) На господата с пагони ще кажа- липсата на уважение към Вас си е лично Ваша заслуга! Когато почнете да си изпълнявате задълженията коректно без да ни нарушавате правата това със сигурност ще се промени. Ама нещо губя надежда, че това ще се случи някога. Дано подобни инициативи помогнат все пак за това.
Мненията са като задниците всички ги имаме ,но не ги показваме. :whistle:Преди да се мъчите с тюнинг и да гледате клипчета теория на ДВС си припомнете това:http://www1.znam.bg/zmonres/edu/himia%2 ... text6.html :cheers:

Потребителски аватар
StrEagle
Регистриран: 02 юни 2008

Мнение от StrEagle » 13 яну 2010 12:16

Аз искам да кажа моето мнение, за корупцията на ниско ниво.

Имам един колега, който е регистриран че живее в Шумен, колата му е с Шуменска регистрация, но от няколко месеца работи в София. Като го спрат в София, и като му кажат че или ще му пишат акт за нарушението, който е 50лв, НО трябва да отиде до Шумен, да си плати акта и да си вземе талона (~100лв път, поне 1 ден отпуска - по-реално 2) или да почерпи за ~20-40лв полицаите. Мисля че е очевидно кое биха избрали 90% от водачите на МПС. Това не важи за груби нарушения като пиян водач!!! Тогава съм чувал че много отказват, което много ме радва.

Ако тази система, бъде подобрена, да кажем по следните начини - махане на талоните от книжките (коя друга европейска държава има талони?!, заради тях в някои държави не ни признават книжките!), възможност за електронно плащане на глобите, без въобще да сме припарвали на 100км от КАТ, електронно проверяване на точките (възможност за проверка на точките от всеки КАТ патрул) - мисля че корупцията би намаляла значително. Много хора биха предпочели да си платят глобата от 50лв, вместо да дадат пари на полицая, който мазно им се хили..

И още един въпрос: при членство в БАУ преди имаше безплатно извозване на кола от пътя до сервиз, за която понякога се чакаше 8часа, сега как стоят нещата?

Потребителски аватар
bau.bg
Контакти:

Мнение от bau.bg » 13 яну 2010 14:32

BaiLamarin написа:....
ЗДВП
Чл. 103. При подаден сигнал за спиране от контролните органи водачът на пътно
превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение
или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите
указания.
Всеки с полицейска униформа, със или без стоп палка може да те спре на пътя. Не всеки от тях обаче има кочан с актове, съответно трябва да повика "колегата" .
Има право да спре и с ръка...., или от мотор, или от кола....
А колегиалното отношение на един полицай към друг .... тук няма да го обсъждаме, всички знаем за какво става въпрос.

Потребителски аватар
StrEagle
Регистриран: 02 юни 2008

Мнение от StrEagle » 13 яну 2010 15:48

А какво се прави когато се съмняваш в легитимността на спиращия те/ спиращата те кола?

Потребителски аватар
bau.bg
Контакти:

Мнение от bau.bg » 13 яну 2010 16:56

Закона казва че всеки в униформа на полицай, с отличителните знаци и т.н. е ....... редовен !!! Ако обаче имаш съмнения, се обади на тел. 112 .... веднага пращат кола

Отговори